Løp

Løypeguide for Vienna City Marathon: høydeprofil, fart og plan for løpsdagen

En detaljert guide til Vienna City Marathon med løypedeler, høydeprofil, fart, drikkestasjoner og logistikk samt historiske værmønstre.

Hvorfor dette løpet fortjener en plass på kortlisten til en konkurranseløper

Vienna passer løpere som jakter personlig rekord og ønsker et hovedstadsmaraton med landemerker langs hele ruten. Arrangøren sier raske tider er mulige og oppgir bare 44 m mellom løypens laveste og høyeste punkt. Reichsbrucke, Schonbrunn, Prater, Ringstrasse og målet på Rathausplatz gir hver fase særpreg. Den gradvise stigningen i midtpartiet og den sene stigningen ut av Prater straffer likevel løpere som behandler profilen som jevnt flat.

Oversikt over løypen

Vienna starter på Wagramer Strasse ved Reichsbrucke, krysser Danube og faller inn i Prater før den vender mot State Opera. Løypen går vestover til Schonbrunn, vender tilbake gjennom Mariahilfer Strasse og MuseumsQuartier, følger Danube Canal tilbake mot Prater Hauptallee og slutter på Rathausplatz. GPX-filen gir samlet 148 m stigning, med den største stigningsblokken mellom 10 km og halvveis og en ny stigning etter det sene lavpunktet i Prater.

Kilometer 0 til 10

Starten krysser Reichsbrucke, faller mot Prater og går mot Vienna State Opera. GPX-filen registrerer omtrent 35 m opp og 30 m ned i denne delen. Vann finnes ved 3.9 og 7.4 km, med vann og Powerade ved 4.8 og 9.5 km. La broen påvirke farten, og etabler deretter rytmen etter nedoverbakken.

Kilometer 10 til 21.1

Ruten når Schönbrunn, vender tilbake langs Mariahilfer Strasse og nærmer seg MuseumsQuartier. Dette er den største stigningsblokken, med omtrent 54 m opp og 39 m ned og løypens høyeste punkt nær 203 m. Vann, Powerade og banan finnes ved 15 og 19.6 km, med påfyllingspunkter imellom; få i deg næring før høydepunktet og hold innsatsen i stigningen.

Kilometer 21.1 til 32

Etter Rossauer Lande og Danube Canal vender løypen mot Ernst Happel Stadium og Prater Hauptallee. GPX-filen faller omtrent 43 m mens den legger til bare 22 m stigning og når lavpunktet på 158 m. Fullt utstyrte stasjoner finnes ved 24.8 og 29.4 km, med flere vannpunkter imellom; få i deg næring på de fullt utstyrte stasjonene og bruk nedoverbakken uten å strekke steget for langt.

Kilometer 32 til 42.2

Prater Hauptallee fører tilbake til Ringstrasse og Rathausplatz. Den siste delen stiger omtrent 36 m og faller 19 m, så den er ikke flat etter løypens lavpunkt. ESN-gel finnes ved 33.5 km, fullt utstyrte stasjoner ved 34 og 39.6 km, og vann er tilgjengelig senere. Få i deg næring tidlig i delen, og spar den siste økningen til Ringstrasse.

Høydepunkter i profilen og hvordan du leser dem

Arrangørens GPX-fil gir ved beregning 148 m stigning og 137 m fall, med omtrent 10 m netto stigning; arrangøren beskriver en forskjell på 44 m mellom løypens laveste og høyeste punkt. Den største konsentrasjonen kommer fra 10 til 21.1 km, der ruten stiger omtrent 54 m mot delen ved Schönbrunn og Mariahilfer før den faller gjennom de neste 11 km.

Drikkestasjoner og logistikk på løpsdagen

Vann- eller påfyllingspunkter finnes ved 3.9, 7.4, 26.1, 27.2, 28.5, 31.4, 37.7, 38.6 og 40.8 km. Fullt utstyrte stasjoner finnes ved 4.8, 9.5, 15, 19.6, 24.8, 29.4, 34 og 39.6 km, og ESN Hydro Energy Gel ved 33.5 km. Starten på Wagramer Strasse nås med U1-metroen til Alte Donau. Startnummeret for 2026 fungerer som kollektivbillett fra to timer før til seks timer etter tildelt start.

Praktisk fartsplan

Hold igjen over Reichsbrucke, og la nedoverbakken inn i Prater etablere farten. Begrens innsatsen i den største stigningsblokken mot Schönbrunn og Mariahilfer Strasse, og bruk deretter fallet mot Danube Canal uten å strekke steget for langt. Vind på broen eller de lange rettstrekningene i Prater, og varm sol på åpne avenyer, bør styre innsatsen. Behold reserve til den sene stigningen ut av Prater Hauptallee. Press når Ringstrasse og Rathausplatz er nær.

Historisk værmønster

Historisk har temperaturene i løpsmåneden i Vienna ligget fra omtrent 32.2°F til 74.8°F, med vind rundt 4.7 til 10.1 mph og målbar nedbør på 53.2% av dagene i utvalget. Forholdene kan endre seg, så sjekk værmeldingen for løpsuken før reisen og igjen før morgenen på løpsdagen.

Analyser løpeturene dine

Yigri-appen og løpsanalysene er foreløpig på engelsk.

Analyser løpeturene dine

Kilder

Les videre

Løypeguide for EDP Lisbon Half Marathon: høyde, tempodisponering og løpsdagsplan

En detaljert guide til Lisbon Half Marathon med brostart, rute langs elven, tempodisponering i delstrekninger, høydemønster, drikkestasjoner og transport.

Løypeguide til Baxters Loch Ness Marathon: høydeprofil, fartsdisponering og plan for løpsdagen

Planlegg nedoverbakken ved Loch Ness, den sene stigningen innover i landet og målgangen ved River Ness, med kildebelagte drikkestasjoner, busser til start, høydemetoder og værhistorikk for september.

SwissCityMarathon Lucerne Half Marathon: løypeguide med høydeprofil, tempo og plan for løpsdagen

Planlegg halvmaraton i Lucerne med bakken på Horw-halvøya, stigningene ved stadion, halvmaratonets egne drikkestasjoner og båttransporten til museet.

SPAR Budapest Marathon: løypeguide med høydeprofil, tempo og plan for løpsdagen

Planlegg rute, høydeprofil, drikkestasjoner og adkomst til start på SPAR Budapest Marathon, med fire løypeavsnitt og kildebelagte historiske værdata.

Løypeguide for TCS New York City Marathon: høydeprofil, fart og plan for løpsdagen

Planlegg NYC-maraton med 294.4 m modellert stigning, broruten for 2026, nøyaktige drikke- og gelsteder, tildelt starttransport og bagasjeregler før løpet.

TCS Amsterdam Marathon: løypeguide med høydeprofil, tempo og plan for løpsdagen

En detaljert guide til TCS Amsterdam Marathon med løypeavsnitt, høydeprofil, tempo, drikkestasjoner og praktiske forhold, samt historiske værmønstre.