Løb

Vienna City Marathon: ruteguide, højdeprofil, tempo og plan for løbsdagen

En detaljeret guide til Vienna City Marathon med rutens afsnit, højdeprofil, tempo, depoter og logistik samt historiske vejrmønstre.

Hvorfor en konkurrenceløber bør have dette løb på sin liste

Vienna passer til løbere, der jagter en personlig rekord i et hovedstadsmaraton med seværdigheder langs hele ruten. Arrangøren siger, at hurtige tider er mulige, og angiver kun 44 m mellem rutens laveste og højeste punkt. Reichsbrucke, Schonbrunn, Prater, Ringstrasse og målet på Rathausplatz gør hver fase forskellig. Den gradvise stigning midtvejs og den sene stigning ud af Prater straffer dog stadig løbere, der behandler profilen som ensartet flad.

Overblik over ruten

Vienna starter på Wagramer Strasse ved siden af Reichsbrucke, krydser Danube og går ned i Prater, før ruten drejer mod State Opera. Ruten går vestpå til Schonbrunn, vender tilbage gennem Mariahilfer Strasse og MuseumsQuartier, følger Danube Canal tilbage mod Prater Hauptallee og slutter på Rathausplatz. GPX-filen giver samlet 148 m stigning med den største stigningsblok mellem 10 km og halvvejs og endnu en stigning efter det sene lavpunkt i Prater.

Kilometer 0 til 10

Indledningen krydser Reichsbrucke, går ned mod Prater og løber mod Vienna State Opera. GPX-filen registrerer omkring 35 m stigning og 30 m fald i dette afsnit. Vand findes ved 3.9 og 7.4 km med vand og Powerade ved 4.8 og 9.5 km. Lad broen påvirke tempoet, og find derefter rytmen efter nedløbet.

Kilometer 10 til 21.1

Ruten når Schönbrunn, vender tilbage langs Mariahilfer Strasse og nærmer sig MuseumsQuartier. Dette er den største stigningsblok med omkring 54 m stigning og 39 m fald og rutens højeste punkt nær 203 m. Vand, Powerade og banan findes ved 15 og 19.6 km med påfyldningspunkter mellem dem; indtag energi før højpunktet, og hold indsatsen på stigningen.

Kilometer 21.1 til 32

Efter Rossauer Lande og Danube Canal drejer ruten mod Ernst Happel Stadium og Prater Hauptallee. GPX-filen falder omkring 43 m, mens den kun tilføjer 22 m stigning, og når lavpunktet på 158 m. Fulde depoter findes ved 24.8 og 29.4 km med flere vandpunkter imellem; indtag energi ved de fulde depoter, og brug nedløbet uden at sætte skridtene for langt foran kroppen.

Kilometer 32 til 42.2

Prater Hauptallee fører tilbage til Ringstrasse og Rathausplatz. Det sidste afsnit stiger omkring 36 m og falder 19 m, så det er ikke fladt efter rutens lavpunkt. ESN-gel findes ved 33.5 km, fulde depoter ved 34 og 39.6 km, og vand er tilgængeligt senere. Indtag energi tidligt i afsnittet, og gem den sidste tempoøgning til Ringstrasse.

Højdepunkter og hvordan de skal læses

Beregningen fra arrangørens GPX giver 148 m stigning og 137 m fald med en nettostigning på omkring 10 m; arrangøren beskriver en forskel på 44 m mellem rutens laveste og højeste punkt. Den største koncentration ligger fra 10 til 21.1 km, hvor ruten stiger omkring 54 m mod afsnittet ved Schönbrunn og Mariahilfer, før den falder over de næste 11 km.

Depoter og logistik på løbsdagen

Vand- eller påfyldningspunkter findes ved 3.9, 7.4, 26.1, 27.2, 28.5, 31.4, 37.7, 38.6 og 40.8 km. Fulde depoter findes ved 4.8, 9.5, 15, 19.6, 24.8, 29.4, 34 og 39.6 km, og ESN Hydro Energy Gel ved 33.5 km. Starten på Wagramer Strasse nås med metroen U1 til Alte Donau. Startnummeret fra 2026 fungerer som billet til offentlig transport fra to timer før til seks timer efter den tildelte start.

Praktisk tempoplan

Hold igen over Reichsbrucke, og lad nedløbet ind i Prater etablere tempoet. Begræns indsatsen på den største stigningsblok mod Schönbrunn og Mariahilfer Strasse, og brug derefter nedløbet mod Danube Canal uden at sætte skridtene for langt foran kroppen. Vind på broen eller de lange lige strækninger i Prater og varm sol på udsatte avenuer bør styre indsatsen. Beskyt indsatsen på den sene stigning ud af Prater Hauptallee. Pres på, når Ringstrasse og Rathausplatz er tæt på.

Historisk vejrmønster

Historisk har temperaturerne i Vienna i løbsmåneden ligget fra omkring 32.2°F til 74.8°F med vind omkring 4.7 til 10.1 mph og målbar nedbør på 53.2% af de undersøgte dage. Forholdene kan ændre sig, så tjek vejrudsigten for løbsugen, inden du rejser, og igen før løbsmorgenen.

Analysér dine løbeture

Yigri-appen og løbeanalyserne er i øjeblikket på engelsk.

Analysér dine løbeture

Kilder

Læs videre